Anasayfa / Safranbolu'nun Tarihi / Tarihi Safranbolu Sokakları

Tarihi Safranbolu Sokakları

Tarihi Safranbolu Sokakları

               
Karadeniz sınırları içerisinde yer alan Karabük ilinin en gelişmiş ilçesi olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini sokaklarında yansıtan köklü bir kültür mirasıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Safranbolu tarihte Paflagonya olarak adlandıranla bölgede bulunmaktadır. 17. YY.’ da İstanbul- Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle Osmanlı zamanındaki en önemli dönemini yaşamış bir ilçedir.

safranbolu-sokaklari

1994 yılından beri Türkiye’de Dünya Miras Listesinde yer alan kültürel ve tarihi bir cennettir. Safranbolu ismi burada yetişen nadir ve çok değerli bir bitki olan Safran’dan gelmektedir. Bölgenin turist çekmesine neden kendine has mimarisiyle betimlenen Safranbolu evleri de bir diğer özellikleri arasında yer almaktadır. Karabük il merkezinin bitişiğinde bulunan bu tarihi kentteki sokaklar da oldukça dikkat çekicidir. Müze kent görünümündeki Safranbolu sokakları dar sokakları ve Arnavut kaldırımlarıyla tarihi bir cenneti andırmaktadır. Müze ve otel olarak kullanılan tarihi evlerinde konakladığınızda huzuru bulacaksınız. Bunun yanı sıra Safranbolu; çavuş üzümleri, lokumu, safran bitkisi, kanyonları, mağaraları ve su kemerleri ile de nam salmış köklü bir turizm cennetidir.

Doğal güzellikleri içerisinde huzuru bulacak ve kısa bir tatil bile sizlere çok iyi gelecektir. Yemyeşil doğası içindeki tarihi dokusunda dolaşmak, lezzetli lokumlarından tatmak ve müzeleri gezmek için hafta sonu tatilinizde kaçamak yapabileceğiniz harika bir ilçedir. Bulunduğunuz şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istediğinizde Safranbolu sokaklarında kaybolmak isteyebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Karabük Safranbolu Evleri Hakkında Bilgi

Safranbolu Evleri ilçesi Safranbolu, Karabük ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Özellikle tarihi dokusu ve ...