Başlangıç / Safranbolu Tarihi Evleri / Tarihi Safranbolu Evleri
Tarihi Safranbolu Evleri

Tarihi Safranbolu Evleri

Tarihi Safranbolu Evleri

                Karadeniz’in batısında yer alan Karabük şehrinin en gelişmiş ilçelerinden biri olan Safranbolu; doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Tarihi Safranbolu evleri ile ünlü olan ilçeyi eski tarihlerde bir İyon prensesi kurmuştur. Tarih boyunca Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan Safranbolu aynı zamanda Dünya Kültür Mirası içerisinde yer almaktadır. Doğal ve çevre dokusu ile 1000’den fazla korunan esere sahip olan bu ilçede birçok arkeolojik alan da bulunmaktadır.

Tarihi Safranbolu Evleri
Tarihi Safranbolu Evleri

Kaya mezarları, konaklar, İncekaya Su Kemeri, Yemenciler Arastası, Köprülü Mehmet Paşa Camisi, İzzet Paşa Camisi, çeşmeler, türbeler ve höyükler bulunmaktadır. En önemli arkeolojik alanları içersinde Kaya mezarları ve Gümüş Tepesi Höyüğü gibi değerli tarihsel dokular bulunmaktadır. Doğa yürüyüş alanları, seyir terasları, çarşıları ve konakları ile dikkat çeken Safranbolu’nun en çok ses getiren yapıları ise evleridir.

Safranbolu evleri ortalama 2-3 katlı, 6-8 odalı, cumbalı ve çok sayıda penceresi olan mimariye sahiptir. Safranbolu evleri kalabalık aile yapısını, ekonomik zenginliği ve iklim koşulları ile kendine has bir çizgiye sahiptir. Evlerin en görkemli kısımlarından biri olan çatıları ise 5 cepheli olduğundan beş cepheli mimari eser olarak isimlendirilmektedir.  Ahşap işçiliğinin en güzel örneklerine rastlayabileceğiniz bu evlerdeki her ayrıntı ayrı bir ustalığa sahiptir. Tavan ve duvar süslemelerinin yanı sıra iç mekanlardaki havuzları ile de oldukça farklı bir çizgiyi yansıtmaktadır.

Hakkında: admin

Bir daha dener misiniz?

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir