Anasayfa / Safranbolu'nun İklimi / Safranbolu’nun İklimi Nasıl?

Safranbolu’nun İklimi Nasıl?

Safranbolu’nun İklimi

Safranbolu’da iklim kategorisene ulaşmak için tıklayınız.

Batı Karadeniz yönünde ve Karadenizin iç kısmında bulunan Safranbolu’nun ikliminde de Karadeniz ve İç Anadolu iklimlerinin çeşitli etkileri ve sonuçları görülmektedir. Bu etkileşimin  sonucu olarak Safranbolu’da yazlar genel olarak sıcak, kışlarda genel olarak hava soğuktur.  Bahar aylarında ise ılık ve serin olduğu görülür. Safranbolu’da ikliminin etkileri sonucunda, ilkbahar ve sonbahar oldukça uzun hissedilir.

safranbolu

Bu iklim özelliği sonucunda son yıllarda özellikle yaz ayları kurak geçmeye başlamıştır, bu da  doğal bir sonuç olarak tarım ve ürün yetiştiriciliği konusunda şüphesiz ki bir süre sıkıntı yaratmıştır. Safranbolu’da görülen bu iklimde, yağışlar ise daha çok ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkmaktadır.

 

İlçe genel olarak çeşitli yükseltilere sahip olduğundan dolayı, güneş ve güneşin verdiği sıcaklık etkisi, ilçenin bir yerinden başka yerine bir nevi farklı sıcaklık derecesi gösterebilmektedir. Bununla birlikte kar yağışlarınıda ilçenin engebeli durumu olması sayesinde değişiklik gösterebilmektedir. Bir kısım daha çok kar alırken, ilçenin diğer bir kısmı o kadar kar yağışı alamayabiliyor. Kar yağışı hakkında yıllık bir değer söylemek gerekirse, ortalama olarak yılda 35 gün kar yağışı olduğu gözlenmektedir. Yüksekler ise daha çok rüzgar alan kısımlardır

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*