Safranbolu’nun Coğrafyası


Safranbolu’nun Coğrafyası

Haritaya bakıldığında batı karadenize doğru göz gezdirildiğinde dikkat çekecek olan önemli ilçelerden birisi de hiç şüphesiz ki Safranbolu’dur. Batı karadenizin iç tarafında kalan, en güzel ilçelerinden biri olan Safranbolu, il merkezine 8 km mesafede olup, denize göre 65 km içeri mesafededir. İlçenin çevresi ve komşuları; İlçe, Karabük (Merkez, Ovacık ve Eflani), Bartın (Ulus) ve Kastamonu (Araç) olarak çevrelenmiş durumdadır.

kastamonu-safranbolu-turu-iksir-resort-town-da-1-gece-yp-konaklama-ve-ulasim_512d36638e275_1

Bu ilçede, karadenizdeki bir çok yer gibi yeşilliğe doymuş ve doğal yeşillik bulunan bir yerdir. Bu bağlamda ilçe oldukça yeşi bir yapıya sahiptir, ormanlar, ağaçlar sıkça görülebilir. Bunun yanında engebeli bir yapıya sahip olup, genel yükselti olarak bir değer söylemek gerekir ise, ortalama olarak 500 metre civarı diyebiliriz.

 

İlçede bulunan akarsuların yanında çokça küçük derecik bulunmaktadır. Bu akarsuları belirtmek gerekir ise; Araç Çayı, Soğanlı Çayı ve Ovacuma Deresidir. Araç Çayı ile Soğanlı Çayı birleşir ve Filyos Çayı’ndan Karadeniz’e ulaşır. Bunların dışında büyük mağaralar ve dağların yamaçlarına doğru çıkıldığında görülen, mağara ağızlarından akan büyük çaplı sular olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir