Anasayfa / Safranbolu Gezilesi Yerler / Safranbolu’da Han ve Hamamlar
Safranbolu Cinci Hanı

Safranbolu’da Han ve Hamamlar

Osmanlı Devleti zamanında Safranbolu ticaret yolu üzerinde olması ve bunun yanında bir ticaret merkezi olması sebebiyle bir birinden güzel han ve hamamlar vardır.Bildiğiniz gibi Hanlar ticaret kervanların konakladığı hayvanlarının dinlendiği tedavi gördüğü güvenirlikli yol üzerinde günümüz otelleriydi. Bu yüzden Safranbolu Merkezinde Cinci hanı muhteşem güzellikte halan daha ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Hanın hemen yanında Safranbolulu yerel halka ve ziyaretçilerin temizlenebildi güzel bir hamamda mevcuttur.Safranbolu’ya gidilmesi halinde aşağıdaki yerleri gezilmekte fayda vardır.

Cinci Hanı: Safranbolu’da Çeşme Mahallesinde çarşının merkezindedir. Sultan İbrahim zamanında güçlenen ve zenginleşen, Rumeli Kazaskeri Cinci Hoca’nın (Asıl adı Hüseyin) memleketi Safranbolu’ya yaptırdığı görkemli bir yapıdır.

Safranbolu Cinci Hanı

Safranbolu Cinci Hanı

Safranbolu’da başka küçük çaplı hanlarda bulunmaktadır. Pamukçu ve Tuzcu Hanları adıyla iki han Eflani’de Katırcı Han bulunmaktadır. Cinci Han günümüzde de turistlere hizmet vermekte olup aktif olarak kullanılmaktadır.

Eski Hamam: Safranbolu’da  Bizans döneminden kalma Eski hamamda yer almaktadır.

Yeni Hamam (Cinci Hamamı): Safranbolu’da Çeşme Mahallesinde Cinci hanın hemen yukarısnda yine Cinci Hanı yaptıran kişi tarafından yaptırıldığını sanılan yeni hammda bulunmaktadır.

Yazıköy Hamamı: Safranbolu ilçe sınırlarında 1800’lü yılların ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Bulak Hamamı: 1780 yılında Karabük il merkezinde yapıldığı bilinmektedir.. Osmanlı dönemi eseridir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Cinci Hanı Hotels

Cinci Han Cinci Han was built by Mimar Kasim who was one of the main ...