Anasayfa / Safranbolu Gezilesi Yerler / Safranbolu’da görülmesi gereken yerler

Safranbolu’da görülmesi gereken yerler

Safranbolu’da görülmesi gereken yerler

Tarih boyunca, çok çeşitli medeniyetlerin Safranbolu’da egemenlik kurması sonucu, Safranbolu tarihi geçmişini, çok eskilerden günümüze kadar, hala hissettirmektedir. Özellikle Osmanlı döneminde, Osmanlının özel kent mimari dekorasyonunu yansıtan geleneksel Safranbolu evleri, herkes tarafından oldukça çok ilgi görmektedir. Osmanlının kent mimarisiyle inşa edilmiş olan bu evler, safranbolu deyince akla gelen önemli yapıtlardan birisidir.

 

Resim Kaynak: imbat (trekeart)

Resim Kaynak: imbat (trekeart)

Bu evler o kadar ünlü olmuşlardır ki, bunun sonucunda 17 Aralık 1994 tarihinden itibaren, UNESCO, Türkiye’de Dünya Mirasları Listesinde yerini almıştır. Turizm alanında, Dünya çapında oldukça ünlüdür ve çokça ilgi görmektedir.

 

Safranbolu’da görülmesi gereken mutlaka bir çok yer bulabilirsiniz. Bunların en önemlilerini sıralamak gerekirse; müze evler, tarihi evler, Safranbolu kent tarihi müzesi, incekaya su kemeri, bulak mencilis mağarası,  Demirciler ve bakırcılar çarşısı… safranbolu’da görülmesi gereken en ünlü ve en güzel yerlerdir. Safranbolu tarihi ve doğal güzelliğiyle her zaman görülmesi gereken, önemli ilçelerden birisi olup, Karabük’te bulunmaktadır. Ayrıca Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve en gelişmiş ilçelerinden biri olup, Karabük’ün görülmesi gereken yerlerinden birisidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*