Anasayfa / Safranbolu Kültür / SAFRANBOLU VE TURİSTLERİ
Safranbolu ve Turist

SAFRANBOLU VE TURİSTLERİ

Safranbolu son yıllar özellikle Japon tursitlerin akınına uğramış ama genel olarak Türk turistlerinin ziyaret ettiği tarihi Osmanlı ve Selçuklulara oradan da Bizansa kadar dayanan bir yerleşim merkezidir.Safranbolu şehrinin özelliği özellikle kervanların dinlendiği bir konaklama merkezi olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde kullanılması Safranbolu’nun kültürel olarak çeşitlenmesine ve ticari hayatın hareketlenmesini sağlanmış.

Safranbolu ve Turist

Safranbolu ve Turist

Şehir ticari açıdan uğrak noktası olması nedeniyle konaklama açısından bir üs haline gelmesini sağlamıştır.Safranbolu diğer bir yandan Osmanlı 18. yüzyıl son dönemleri ve Osmanlı tebasının zengin sayılabilecek halkının nasıl bir hayatı sürdürdüğü ve günlük yaşamında evinde ne tür malzemeleri ve aletleri kullandığını göstermesini açısından adeta açık bir şehir müzesidir. Safranbolu için şu varsayım öne sürülse abartı olmaz: Türkiye’de Osmanlı taşra hayatını bunun yanında ticari hayatı ve buna  mukabil insanların yaşamındaki hareketliliği en bütüncül halde anlatan yer Safranbolu’dur. Bu noktadan hareketle Safranbolu bir bütünsellik olarak adeta Osmanlı halkının yaşamını  açık bir müze olarak bugüne taşıyabilmiştir. Safranbolu kültürel bir miras , bunun yanında sadeliği ve bu sadeliğin yanında inanılmaz güzel simetrik ve bütünselliğiyle kusursuz ama sade bir mimari yapıların olduğu bir kent havasında karşınıza çıkmaktır.

Safranbolu bu özellikleriyle kültürel turizm açısında ön plana çıkmakta ve özellikle kültürel gezileri seven Japon turisler bu yüzden özellikle Safranbolu’yu tercih etmektedirler.Son yıllarda ise İngiltere,Amerika,Avustratlya, Avrupa ülkelerinin çeşitli ülkelerinden de turistler seyahat etmektedirler.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Karabük Safranbolu Evleri Hakkında Bilgi

Safranbolu Evleri ilçesi Safranbolu, Karabük ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Özellikle tarihi dokusu ve ...