Anasayfa / Safranbolu / Safranbolu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu çok bilinme de dünyanın sayılı kanyonlarındandır. Safranbolu Tokatlı Kanyonun önemli bir özelliği doğal yaşamın korunması. Safranbolu Tokatlı Kanyon parkurlarında karşınıza sincap, kaz ve atlar çıkabiliyor. Safranbolu Tokatlı Kanyon girişinin paralı olması Tokatlı Kanyonun daha bir korunaklı olmasını sağlıyor.Ücretli giriş işe sadece 3 TL.

Safranbolu Tokatlı Kanyonun  bir ucu Tokatlı Köyünde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne dayanmaktadır.Safranbolu Tokatlı Kanyonu yürüme parkuru yaklaşık 9 km kadardır. Yürüyüş parkuru olarak gayet güzel bir parkur. Safranbolu’nun tarihi evlerinde bir gece konaklayarak tarih kokan evde yemeğinizi yiyebilir, közde pişmiş kahvenizi yudumlar, koyu sohbetler ile pişer, gece güzel bir uygun ile günü sonlandırabilirsiniz. Ertesi gün Safranbolu Tokatlı Kanyonu yürüyüşü ve kristal terasta bir dinlenme ile gününüz unutamayacağız deneyimlerle sonlanır.

İncekaya su kemeri

İncekaya su kemeri

Sakin bir yürüyüşle 2 saatte Safranbolu Tokatlı Kanyon parkuru tamamlanıyor. Safranbolu Tokatlı Kanyonunda ata binebilir, paintball oynayabilirsiniz. Dinlenmek isterseniz tokatlı kanyonun içindeki ağaç gölgesinde masalarda oturup semaverde çay içerek yorgunluğunu atabilirsiniz.  Aynı yerlerde mangalda yakarsanız geziniz tadından yenmez. Tokatlı Kanyonunun iki yakasını birleştiren incekaya su kemeri ve cam terasta vardır. İncekaya Su Kemeri Safranbolu’nun su sıkıntısını çözmek için yapılmış 2 metre kadar genişlik ve 116 metre kadar uzunluğa sahiptir.

Safranbolu Tokatlı Kanyon yürüyüşünün bir güzel tarafında nehir ile birlikte kanyonda unutulmaz bir yürüş yapmaktır.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu Kamp Alanı Bilgileri

Kamp Yeri olarak özel işletme bulunmamakta.
Kanyon içerisinde düzlük yerler var. Çadır kurabilirsiniz gibi geldi. Etrafınızda yürüyüş yapan ve piknik yapmaya gelen insanlar olacaktır. Bunu gözardı ediyorsanız kalabilirsiniz.
Temiz Su(Kanyona inmeden önce suyunuzu alın. Kanyon içerisinde su yok.)
Market (Kanyon girişinde var)
Restoran(Kanyon girişinde var)
Otopark(Kanyon girişinde var)

Safranbolu Tokatlı Kanyonu ilkel bir şekilde değildir. Kanyon ilgililer tarafından düzenlenmiş ve ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Bu yüzden rahatlıkla bu kanyonu gezebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Tarihi Cinci Hanı

Tarihi Cinci Hanı Safranbolu Cinci Hanı, Karadeniz Bölgesi’nin Safranbolu ilçesi’nde yer alan önemli tarihi yapılardan ...