Anasayfa / Safranbolu / Safranbolu Safran Hasadı
Safran Çiçeği

Safranbolu Safran Hasadı

Safranbolu Safran Hasadı

Son günlerde Safranbolu epeyce haber bültenlerinde yer etti.. Safran hasadının başlaması haber ajanları bu durumu haber yapması ile birlikte kamuoyu gündemine oturdu.Safranın kilosunun epeyce pahalı olması merakları daha da arttırdı. Safranbolu hangi ile bağlı, safranbolu nedere, safranbolu hangi şehire bağlı, Safranbolu nereye bağlı  safranbolu evleri nerede safranbolu evleri hangi bölgede   Safranbolu evleri hangi şehirde  safranbolu evleri hangi ilimizdedir gibi bir çok aramalar gerçekleşmeye başladı.Hatta para kazanma niyetinde olan kullanıcılarımız safran nasıl yetiştirilir.Safran çiçeği soğanı, safran nerede yetişir gibi aramalarda bulunan girişimci arkadaşların sayısı da az değil.

Safran Çiçeği

Safran Çiçeği

Safran çiçeğinden elde edilen paralar sanıldığı gibi çok değil. Çiçekten elde edilen safran oranı oldukça azdır. Bunun yanında safran dünyanın en pahalı baharatıdır.Sadece Safranbolu da yetişmesinden dolayı endemik bir bitkidir.Safran bitkisini yetiştirme çok emek istemektedir.1 kilogram kuru safran elde etmek için ortalama 150 bin safran çiçeği gerekmektedir. İlaç, kozmetik sanayisinde kullanılır ve müthiş derece boyayıcı özelliğine sahiptir.

Soğanlı bir bitki olan Safran çiçeğinin dikimi Ağustos-Eylül aylarında yapılır. Kasım sonu -Aralık başında hasat yapılır. Çok kısa bir süre içinde toplanması gerekir.38 çiftçi tarafından 38 dönüm alanda üretiliyor ve 25 km safran üretimi yapılmaktadır.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Tarihi Cinci Hanı

Tarihi Cinci Hanı Safranbolu Cinci Hanı, Karadeniz Bölgesi’nin Safranbolu ilçesi’nde yer alan önemli tarihi yapılardan ...