Anasayfa / Safranbolu Kültür / SAFRANBOLU NE YENİR?

SAFRANBOLU NE YENİR?

 

SAFRANBOLU NE YENİR?

Safranbolu Bükmesi

Kavrulmuş kıymayla ince doğranan soğan, ıspanak az olarak da karabiber koyularak yapılan iç, pide hamurunun içine ilave edilerek pişirilir.Piştikten sonra da üzerene hafifçe tereyağı sürülür.

Kuyu Kebabı

Safranbolu-Yemek

Kuyularda odun ateşinde yakılarak hazırlanır. Kancalarla kuyuya konulan kuzular sallandırılır ve kuyunun üstüi kapatılarak çamurla hava almayacak şekilde sıvanıp kapanır . Piştikten sonra ise parçalara ayrılarak servise sunulur.

Etli Yaprak Dolması

Yağlı kıymayla pirinç, bulgur ince doğranan soğan bir miktar karabiber eklenerek ve salçayla oluşturulan iç, haşlanmış asma yapraklarıyla sarılır.

Safranbolu Baklavası
50’ye yakın yufkayla yapılan baklavanın dilim kalınlığı yaklaşık olarak 3 cm civarındadır. Kesilin üzerine eritilmiş yağ ilave edilir. Fırına sürülür. Daha sonra ise baklava şerbeti ılık olarak ilave edilir. Şerbet içine aldıktan sonra ikram edilir

Safranlı Zerde

Safranlı Zerde , Bölgenin ismini almıştır.
Pirinç su ile yumuşayıncaya değin haşlanır. Haşlanan pirince çekirdeksiz olan üzüm katılır. Şeker ile safran suyunu karıştırlıp pirince ilâve edilir. Soğuk ikram edilir.

Cevizli Çörek

Mayalı hamur açılır. Yufkanın aralarına sıvı yağ sürülür. Dövülmüş olan ceviz koyulup rulo şeklinde yuvarlanır. Dikdörtgen şeklinde kesilip tepsiye dizilir, üzerine yumurtanın sarısı sürülür.

Safranbolu otel rezervasyon, Safranbolu butik otel rezervasyon , Safranbolu pansiyon rezervasyon , Safranbolu apart otel rezervasyon , Safranbolu otelleri ve Safranbolu motelleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan linke tıklayarak Safranbolu otelleri numaralarını bulabilir ve Safranbolu’da tarih ve kültür ile buluşabilirsiniz . Safranbolu otel ücreti , pansiyon ücreti yemek çeşitleri ve tatil ve otel bulma hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur ...