SAFRANBOLU HELVASI


Soğuk kış günlerinin enerji deposu
Sadece Safranbolu ilçesinde üretilen 40 katlı cevizli helva soğuk kış günlerinin enerji deposu. Safranbolu halkı tarafından tüketilen helvaya yerli ve yabancı turistler de ilgi gösteriyor.

Sadece Safranbolu’da üretilen yapraklı cevizli helva, kış aylarının vazgeçilmez enerji kaynağı. Toz şeker ağdası ve çöven suyu ile beyazlatılarak, çok ince olarak açılan ve 40 kat yapılan cevizli yaprak helvaya yerli yabancı turistler de ilgi gösteriyor.

Safranbolu Helvası
Safranbolu Helvası

Safrantat firması Üretim Müdürü Eda Yetimoğlu, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen cevizli helvanın tam bir enerji deposu olduğunu ifade etti. yetimoğlu, şöyle dedi:

“Cevizli helva kış aylarında Safranbolu halkının tercih ettiği bir helva çeşitidir. Bu helva Safranbolu’ya özgü ve sadece Safranbolu’da üretilir. İçinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Toz şeker ağdası çöven suyu ile beyazlatıp çok ince açıldıktan sonra 40 kat olarak ve katında Safranbolu cevizi dökülerek yapılan yapraklı cevizli helvaya yoğun ilgi var. Safranbolu halkının yanı sıra ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler ilgi gösteriyorlar.İçinde ceviz ve şeker olduğundan kışın hem insanların üşümelerini önlüyor, hem de enerji veriyor.”

(CİHAN)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir