Anasayfa / Safranbolu Tarihi Evleri / Safranbolu Evlerinin Özellikleri

Safranbolu Evlerinin Özellikleri

Safranbolu Evlerinin Özelliği

Safranbolu evlerinin özellikleri İklim koşulları nedeniyle ahşaptan yapılmış olan Safranbolu evleri son derece şık ve farklı mimarisiyle Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki yerini almış bulunmaktadır. Batı Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Karabük’ün merkezinin bitişiğindeki Safranbolu; geçmişten derin izler taşımaktadır. Safranbolu evlerinin özellikleri olarak bu evlerde oturanların Osmanlı Şehir hayatını sürdüren hali vakti iyi olan olan insanlardan oluşması. Birçok büyük devlete ev sahipliği yapmış olan Safranbolu’nun ismi bölgede yetişen değerli ve pahalı bir bitki olan Safran’dan gelmektedir. Safranbolu evlerinin özellikleri nden bir taneside hiç bir evin bir birinin önünü kapatmaması. Gneşle olan bağlantısını kesmemesi.

 

SAFRANBOLU EBRULU KONAK

Safranbolu evleri; Türklerin kalabalık aile yapısını tanımlayacak özelliklere sahiptir. Ortalama 2-3 kattan oluşan bu evlerin her birinde 6-8 adet oda bulunmaktadır. İçerisindeki merdivenleri, havuzu, duvar ve tavan işçilikleri ile kendine has mimarisi olan bu evlerin çatısı da oldukça farklıdır. 5 cephesi olan bu çatılar sayesinde Safranbolu evleri kendi farklılığını ortaya koymaktadır. 17.YY.’ dan itibaren günümüze kadar yaşayan bu evler; otel işletmeciliği ve geçmişi yansıtan canlandırmaların yapıldığı müzecilik gibi farlı amaçlı olarak kullanılmaktadır. Her odasında çok fazla sayıda pencere bulunan evlerin üst katlarındaki geometrik bütünlük de oldukça dikkat çekicidir. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar içine yapılmış olan evlerin şık görünümle cumbaları da bulunmaktadır. Oldukça zengin bir görüntüye sahip olan Safranbolu evlerinde işçilik ön planda tutulmuştur.

safranbolu-evleri

Safranbolu evlerinin özellikleri olarak şunu da ekleyebiliriz. Safranbolu eski ilçe merkezinde  18. ve 19.yy. ile 20.yy. da 2000 ne yakın geleneksel mimarinin kullanıldığı Türk evlerinden oluşmaktadır.

Safranbolu evlerinin özelikleri arasında dış kapı tokmaklarının  tane içi içe geçmiş biri küçük biri büyük den oluşmakta. Eve gelen ziyaretçi erkek ise daha tok ses çıkaran kalık tokmağı bayan ise daha tiz ses çıkaran ufak tokmağı çalardı.Ev sahipleri ise tokmak sesine göre kapıyı açmaya giderlerdi.

Safranbolu evleri genelde 2 yada 3. kattan oluşmaktadır.Alt kat depo, hayat gibi bölümlerden oluşmaktadır. Safranbolu evlerinin özellikleri olarak bunuda gösterebiliriz.

Safranbolu ‘da müthiş bir esnaf dayanışması olmakla beraber usta çırak ilişkisi son derece iyi oturmuş. Evlerde kullanılan ahşap işlemeler, deri malzemler, yatak yorganlar belkide safranboluda yer alan ustalarının işinin ehli olmasından kaynaklanabilir .Safranbolu evlerinin özellikleri arasında belkide abest olabilir ama o çağlarda yaşmış ustaları gösterebiliriz.

Safranbolu evlerinin özellikleri olarak şunu da ekleyebilir. Evlerinin yönleri genellikle merkeze, dini yapılara doğur dönüktür. Safranbolu da yollar tamamen arnavut kaldırımı ve süper çalışan kalonizasyon  sistemi var.Safranbolu evlerini safranbolu evleri yapan günümüze kadar kalmasını sağlayan üç etken sayabilir.Kalabalık aile yapısı, kültür birikimi ve maddi zenginlik. Safranbolu ticaret yolları üzerinde yer almaktadır. Belkide safranbolu evlerininin özelliklerini saymakla bitmez.

Cinci hanı Safranbolu merkezde yer alan oldukça büyük bir yapıdır. Yapıda oldukça fazla sayıda oda bulunmakadır. Hem üstünde yine cinci hanı bulunmakta olup.Tam bir Türk hamamı mimari hakimdir. Cinci Hoca lakalıp oldukça zeki olan şahıs Safranbolu doğumludur. Osmanlı devleti padişahı Mustafa kadınlara hiç düşkünlüğü yoktur.Annesi ne kadar güzel kızlar getirsede kimse ile birlikte olmaz. Sonunda Cinci Hoca Lakaplı Safranbolulu zeki vatandaş Mustafa’yı tedavi yapar okur, karışımlar yapar ve .Mustafa bu kez aşırı derecede kanlara düşkünlüğü artar.Kendisine vezirlik makamı dahi verilir.Sanırım daha sonra azledilir. Ayrıntılı bilgi için internette araştırma yapabilirsiniz.Verdiğim bilgiler yanlışlık da olabilir. Safranbolu evleri özellikleri olarak ahşabın çok iyi bir şekilde kullanıldığını da ekleyebiliriz.

Safranbolu evlerinde haremlik selamlık uygulaması vardır. Safranbolu evleri büyük bir yaşam alanıdır. Safranbolu evleri özelliklerinin bir tanesi de evlerin bahçesinin duvarlarının büyük duvarlarla kaplı olmasıdır.Dışarından evin avlusunun görülmesi çok zordur.Safranbolu evlerinin özellikleri yağmurun fazla olması nedeni ile saçaklar uzuncadır.

Safranbolu evlerinin yapımında ahşap, taş, kerpiç ve alaturka kiremitler kullanılmıştır. Pencerelerde perde kullanılmadan perdenin görevini görebilecek ahşap korkuluklar tasarlanmıştır. Safranbolu evlerinin özelikleri olarak tavanlardaki mükemmel ahşap süslemeleri gösterebiliriz.

18 ve 19. YY.’ın Türk yaşantısını en güzel şekilde günümüze taşıyan bu mimarilerin içinde kullanılan taşlarda oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Safranbolu’ya geldiğinizde mutlaka Safranbolu evlerinde konaklamalı ve bu tarihi dokuyu solumalısınız.

Şuan Safranbolu’da konaklayabileceğini birden çok aile konakları, pansiyonlar ve oteller yer almaktadır. Nostalji yaşamak ve köklü Türk kültürünün aile yaşantısını yakından görmek istiyorsanız mutlaka gidip görmeli hatta kalmalısınız. Safranbolu evlerinin özellikleri evlerinin bahçelerinin geniş olması. Hayvalarının evlerinin altında yer alan damlarda bulunması ve taş duvarların çık iyi kullanılması.

Odalar geniş ve bol penceresi bulunmaktadır. Buda evin hayat dolu iç açıcı bir özellik katmaktadır. Odalarda yer alan yüklüklerin içinde duş kabinleri bulunmaktadır. Safranbolu evlerinde ısınma ocaklar vasıtası ile sağlanmaktadır.Mutfaklarında yer yemek pişirme ve ısınma ocakları büyüktür aynı anda birden fazla yemek pişirilebilecek özelliğe sahiptir. Mutfakları büyük ve yan tarafta kilerleri bulunmaktadır.Mutfak dolapları kibar ve fazlaca gözleri bulunmaktadır.Safranbolu evlerinin özellikleri .

Safranbolu evlerinin özellikleri olarak camlarının bir birene bakmamasıdır.Komşunun camları ile asla bir birine bakmamaktadır.Evler yapılırken güneşe dönük olması, yönünün merkeze dini ibadethanelere dönük olması, hiç bir komşusunun önünü kapatmaması gibi bir çok faktör hesaplanarak yapılıyordu.

Evlerin kışın sıcak yazında serindir.Safranbolu evlerinin özellikleri arasında bu özellik pek bahsedilmese de önemli bir yere sahiptir. Safranbolu’da karasal iklim hakimdir. Ayrıca Safranbolu evleri birde çukurdadır.Bu yüzden kışın soğuk yazında oldukça sıcaktır.Bu özellik sayesinde Safranbolu evleri yaşanılası bir yerdir.

Safranbolu evlerinin özellikleri olarak gaz yapı ile aydınlanması da diyebiliriz.

Hakkında admin

5 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur ...