Anasayfa / Safranbolu Film / Safranbolu Evleri Hangi Tarihte Yapıldı

Safranbolu Evleri Hangi Tarihte Yapıldı

Safranbolu şehrinin tarihi çok eskilere dayansa da şuan kullanılan evler 18. 19. 20.yüzyılların başında yapılmıştır 2000 civarında Safranbolu evleri vardır. Fakat Safranbolu’nun ortasında han ve cami 16.yy civarında yapılmıştır. Bu yüzden evler 300 yıllık olsa da şehir daha eskilere dayanmaktadır.

Safranbolu evleri UNESCO tarihi miraslar listesine 1992 yılında girmiştir. Uzakdoğu’dan oldukça fazla turist çekmektedir. Karadeniz Turlarının genelde başlama yeridir ve yaşan bir şehirdir. Adına bir çok belgesel çekilmiştir.Bunun yanında her yıl Safranbolu Belediyesi tarafından belgesel yarışması yapılmaktadır

afranbolu evleri, Safranbolu ilçesi Karabük ilinde yer alan tarihi bir yerleşim alanıdır. Bu evler, 18. ve 19. yüzyıllar arasında yapılmıştır ve Osmanlı dönemine ait olup, bugün Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Safranbolu evleri, Osmanlı döneminde yapımına başlanmış ancak tümüyle 20. yüzyıla kadar tamamlanmıştır. Safranbolu evleri, küçük, iki katlı, ahşap yapılı evlerdir ve çoğunlukla beyaz renkte boyanmıştır. Bu evler, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır ve özellikle çatı konstrüksiyonları, pencereler ve kapılar gibi detaylarıyla öne çıkmaktadır. Safranbolu evleri, Safranbolu ilçesinin tarihi dokusunu oluşturan önemli bir parçadır ve bu nedenle Türkiye’de turizm için önemli bir yerleşim yeridir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur ...