Anasayfa / Safranbolu Ulaşım / Safranbolu Evleri Hangi Şehirde

Safranbolu Evleri Hangi Şehirde

Safranbolu evleri Karabük Şehrindedir.

Safranbolu evleri Karabük ilinin en büyük ilçedir. Karabük Safranbolu merkez aralığı 8 km kadar olasa da şuan bir leşmiştir diyebiliriz. Safranbolu ile Karabük ili arasında çok sık dolmuş ve otobüs seferleri vardır.

Safranbolu evleri Safranbolu ilçesinin eski çarşı dedikleri yerdedir.Karabük ili  Türkiye’nin Kuzey Batısında yer almaktadır. Batı Karadeniz bölgesindedir. Karabük’te karasal iklime yakın bir iklim görülürken Yenice ilçesi son derece yağışlı ve yoğun bit bitki örtüsüne sahiptir.

Safranbolu evleri hangi şehirde
Karabük demir çelik fabrikası ile ün yapmıştır. Şehirdeki emeklilerin tamamına yakını bu fabrikadan emeklidir. Bu yüzden emekliler şehri denilmektedir.Son yıllarda hızlı bir şehirleşme süreci içine girmiştir. Hatta bu aralar asansörler şehri denilmeye başlanmıştır. Şimdiki belediye başkanı tepelerdeki yerleşim yerlerine asansörler kurmaktadır. Üniversitesi hızla büyümektedir. Hızla büyüyen üniversite ile bir üniversite şehri olmuştur. Karabük ilinin 2013 yılı sayımlarında nüfusu 230.251’dir. Anadolu şehirlerine göre kalabalık sayılabilir.  Karabük, 1937 yılına kadar Safranbolu’nun bir mahallesidir.Fakat demir çelik fabrikasının açılması ile birlikte Safranbolu’yu geride bırakır. Sonradan il ilan edilmiştir. Karabük’ün 6 İlçesi, 2 Beldesi ve 270 Köyü bulunmaktadır. Karabük 1995 yılında il olmuştur.

Safranbolu evleri hangi şehirde.
Safranbolu çok eski bir yerleşim yeridir. Sosyal ve kültürel hayat canlıdır. Karabük’e göre daha planlı bir yerleşimi vardır. Safranbolu Karabük’e göre yüksekte yer almasından dolayı daha temiz bir havaya sahiptir. Bunun yanında bir iki derece daha soğuk olabiliyor. Safranbolu 2015 sayımına göre 59000 kadar nüfusa sahiptir.  Safranbolu’da yıllık yağış ortalaması 500 mm, nem oranı ise %60 civarındadır.Bunun yanında 35 gün kadar karlı bir havası vardır. Karabük ile Safranbolu arası 8 km kadardır.

Safranbolu evleri hangi şehirde.

Aşağıda Safranbolu evleri hakkında bilgi vardır.Okumanızı tavsiye ederim.

Safranbolu’da 14 tane gezilecek yerlerin listesi için tıkla

Safranbolu Tokatlı Kanyonu 

Safranbolu Kristal Teras

Türk mimarisinin özelliklerini birebir taşıyan Safranbolu evleri Karabük şehrinin bir ilçesidir. Safranbolu evleri unesco tarafından dünya mirasına 1996 yılında dahil edilmiştir. Safranbolu evleri 19-18 yy Osmanlı Kent dokusunu bire bir günümüze kadar taşınmıştır. Safranbolu’nun Yörük köyünde yer alan evlerde tarihi dokusunu günümüze kadar korumuştur.Ayrıca Safranbolu’ya gelindiğinde Su Kemeri de görünmeden gidilmemelidir. Görülmesi gereken yerler hakkında yazımız için tıklayınız

Safranbolu evleri hangi şehirde

 

Safranbolu Görüntüleri

Safranbolu Görüntüleri

Lokumlarından tadılmalı. Tarihi konaklarında hiç olmazsa bir gün kalınmalıdır. Safranbolu evleri hangi şehirdedir sorusuna biraz geniş bir yanıt oldu.Unesco’nun resmi internet sitesinde Safranbolu evlerine ayırdığı bölüm için tıklayınız

Safranbolu evleri hangi şehirde

Safranbolu evleri hangi şehirde Karabük iline Kastamonu özlem, Safran Turizim, metro, ulusoy gibi otobüs şirketlerinin seferli bulunmaktadır. Bir kaç tane daha var siz iyice bir araştırın. Bunun yanın tur şirketlerinin Safranbolu’ya uğramaktadır.

 

Safranbolu evlerine ulaşım konusuna buraya tıklayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir kez daha söylüyorum Safranbolu evleri Karabük şehrinde yer almaktadır. Karabük’ten çok sık dolmuş seferleri bulunmaktadır. Sizlere Safranbolu evleri hangi ilimizdedir. Safranbolu evleri nerdedir. Safranbolu evleri hangi bölgededir sorularına cevap vermeye çalıştık.

Safranbolu evleri hangi şehirde

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur ...