Anasayfa / Safranbolu Gezilesi Yerler / Safranbolu Eski Hükümet Konağı (Tarihi Kent Müzesi )
Safranbolu Tarihi Mezesi

Safranbolu Eski Hükümet Konağı (Tarihi Kent Müzesi )

Safranbolu Eski Hükümet Konağı (Tarihi Kent Müzesi )

Safranbolu Tarihi Mezesi

Safranbolu‘nun eski çarşısında hakim bir tepe üstündedir.Eski Hükümet Konağı Kastamonu Valisi Enis Paşa ile İlçe Kaymakamı Ahmet Bey öncülüğünde ilçe halkının maddi destekleriyle iki yıl içinde (1904-1906) tarihinde tamamen taştan yapılmış içi ferah ve aydınlanmasında olabildiğince gün ışığından yararlanmış tarihi bir yapıdır.Odalar büyük ve tavanı oldukça yüksektir.
Tarihi yapının 800 m² kapalı bir alana ve bir de mahzen bölümüne sahiptir.Binada 1976 yılında yangın çıkmıştır.Binanın hemen arkasında safranbolu tarihi saat kulesi, cezaevi ve ufak bir mesçit yer almaktadır.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılan bina “Kent Tarih Müzesi” olarak Safranbolu Kaymakamlığımız tarafından hizmete açılmıştır.

 

Şuan müze olarak kullanılan binada girişler ücretli olup 2 katlıdır.Alt katta Safranbolu‘da halkın kullandığı tarihi eser niteliğinde malzemeler.Safranbolu’nun eski resimleri, eski el yazması kitaplar yer almaktadır.Üst katta makam odası ve çeşitli eserler yer alır.En alt kalt yani mahsende farklı esnaf kolları kullandıkları malzemelerle birlikte balmumu heykeller ve resimlerle tanıtılmaktadır

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Evleri Neden Uzun Süre Ayakta Kalıyor

Safranbolu Evleri uzun yıllar doğal afetlere ve geçen yıllara nasıl olurda direniyor. Çünkü evler için ...