Anasayfa / Safranbolu'da yaşam / Safranbolu Dün, Bugün ve Yarın….

Safranbolu Dün, Bugün ve Yarın….

 

img_0386effects-rsResim kaynak:Asim Egemen Yilmaz trekearth
SAFRANBOLU DÜN BUGÜN YARIN…..

Osmanlı döneminde Safranbolu’da günlük yaşamamın akışı kısaca şöyle özetlenebilir:

Safranbolu da ailenin reisi evde bulunan en yaşlı ve en bilge olan erkektir.Bunun yanında evin hanımının da ev yönetimine dair sözünün değeri vardır. Safranbolu yerlisi tüm Osmanlının ahalisi gibi üzerine güneş doğurmayan milletin kendisidir.Erkenden kalkar.İlk yapılacak iş hayvanların bakımı ve sabah kahvaltısının hazırlanmasıdır.Büyük konak sahibi varlıklı ailelerin hemen hemen hepsinde evlatlık vardı.Bu evlatlıklar çevre köylerden alınan öksüz yada yetim yada fakir ailelerin çocuklarıdır.Onlar ev hanımının sabah yapacağı işlere yardımcı olurdu.Konak yaşamına çok bireyin dahil olması ev işlerini fazlalaştırıyordu.
Öğlen olduğunda ise evin çalışan erkekleri öğle yemeğine pide ve göveç tarzı yiyecekler getirirdi. Evin hanımları öğle yemeklerinden sonra genellikle komşu gezmelerine giderlerdi.

Akşam yemeği erken yenilir evin yetişkin erkekleri kahvehanelere çıkarlar, fazla geç kalınmaz erken yatılır böylece sabaha erkenden kalkılırdı.
Bugün Safranbolu’da tam olarak aynı bir yaşam tarzına rastlanmasa da benzeri bir yaşam sürdürülmektedir. Turizm Safranboluyu işleyen ,işine yoğunlamış bir esnaf sınıfı ortaya çıkarmıştır.Safranbolu yemek , tatlı ve hamur işleriyle kültürünü yaşatmaya devam etmektedir.Safranbolu esnafı turizmin rüzgarını arkasına alarak el işi elbiselerini ve yiyeceklerini ve küçük ev eşyalarını dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmaktadır.
Safranbolu tarihi evleri kadar içinde bulunan nezih lokantaları , kafeleri , konak kafeleri konak otelleri ve sıcacık misafirperver halkı ile günlerini gelen turistlerini ağırlayarak ve onlara Osmanlının muazzam güzellikteki taşra yaşamının ne kadar da nezih yaşatılabileceğini anlatarak geçiriyor.
Safranboluyu Safranbolu yapan ona sahip çıkan Osmanlıyı bize canlı tutan halkıdır. Sorumluluğun bilincindeki yöneticiler 1970 yıllarından bugüne değin Safranbolu gerçeğini canlandırmışlardır. Safranboluyu dünya tarihi mirasına kavuşturmuşlardır. Dünya mirası SAFRANBOLU kollarını açmış misafirlerine anlatacak çok hikayesi olan bir şehir. Keyfini çıkarın sizi tarihin kapısını açıp sizi orada gezdirecek olan şehrin. İyi gezmeler.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur ...