Başlangıç / Safranbolu Kültür / Karabük Safranbolu Evleri

Karabük Safranbolu Evleri

Karabük Safranbolu Evleri

                Güzelliği ve mimarisi ile dillere destan Safranbolu evleri ; geçmişten günümüze Türk ailesinin yaşam örneklerini taşımaktadır. Farklı mimarisi ve yıllardan beri ayakta kalması sebebi ile Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil olan Safranbolu evleri; dar sokaklar ve Arnavut kaldırımların bulunduğu tarih kokan Safranbolu sokaklarında yer almaktadır. Cumbaları ile görsel olarak göz boyayan bu evlerde birçok ince detay bulunmaktadır.

Çok sayıda odası ve 2-3 katlı olmasının yanı sıra işçiliğinde ön plana çıktığı Safranbolu evlerinde küçük havuzlar da bulunmaktadır. Merdivenleri, duvarları, tavanları, kapıları ve çatılarının üzerindeki işçilik sayesinde oldukça değerli birer mimari özelliğe sahiptir. Her birinin müze olarak sergilenebileceği bu evlerde hala konaklayanlar da mevcut. Aile yadigarı olan bu evlerin kimisi şuan otel olarak faaliyet gösterirken kimi si de müze olarak ziyarete açıktır. Bal mumu heykellerle Türk aile yaşantısından betimlemeler yapılmış ve turistlere o dönemdeki yaşamın nasıl olduğu hakkında bilgi verilmektedir. Yatak odalarında Türk kadın ve erkeklerinin kullandığı geleneksel kıyafetler, yemek odalarında kurulu yer sofraları ve üzerlerinde Türk yemekleri sergilenmektedir.

Karadeniz’in batısında yer alan Karabük ilinin en gelişmiş ve güzel ilçelerinden biri olan Safranbolu’nun lokumu, safranı ve doğal güzellikleri de dillere destandır. Ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada olan Safranbolu’ya hafta sonu kaçamaklarında gidebilir ve bu tarihi şehri tüm dokusu ile ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında: admin

Bir daha dener misiniz?

Safranbolu Meşhur Yemekleri ve Tarifleri

Safranbolu Yemek ve Tarifleri Safranbolu, Türkiye’nin Karabük ilinde bulunan bir ilçedir ve Türkiye’nin en meşhur …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir