Anasayfa / Turizm Merkezleri / Deniz ve Tarih Bartın-Amasra

Deniz ve Tarih Bartın-Amasra

Barın Amasra mükemmel doğası ve tarihi ile Safranbolu’ya gelenler müsafirlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.Tarihi doku ile deniz keyfini bir arada yaşayabileceğiniz nadir yerlerden biridir.Bartın Amasra’da hırcın karadenizden eser yok.Mükemmel koyları ile Amasra görülmeye değer.

Peki Bartın Amasra’ya nasıl gidilir.

Amasra’yı iç bölgelere bağlayan üç ana karayolu bağlantısı vardır. Bunlar:Yeniçağa(Bolu) üzerinden E–80 otoyolu ile E–5 devlet yoluna ulaşılarak, Mengen-Zonguldak-Devrek-Çaycuma-Bartın istikametinde ilerlenen yolla; Bartın’dan 17 km. sonra Amasra’ya ulaşılır.

1.Gerede üzerinden E–80 otoyolu ile E–5 devlet yolu kullanılarak, Karabük-Safranbolu üzerinden Bartın oradan da Amasra’ya ulaşılır.Bu yol Safranbolu’dan gelecekler için en uygunu en idailidir.

Ilgaz dağları daha sonrada Küre dağları geçilerek Abana kıyılarına ulaşılır. Abana’dan İnebolu-Cide-Kurucaşile-Tekkeönü ve Amasra’nın doğal plajları Çakraz ve Bozköy istikametinden Amasra’ya ulaşılır. Bu yollar üzerinden Amasra; Zonguldak’a 103 km.(1,5 saat), Ankara’ya 295 km.(4,5 saat), İstanbul’a 436 km.(6,5 saat), Bartın’a 17 km.(25 dakika) uzaklıktadır.

Amasra’ya en yakın havaalanı Saltukova ve Ankara’dadır. Amasra’ya en yakın demiryolu bağlantısı ise Ankara-Zonguldak demiryolu hattı üzerinde yer alan Zonguldak iline bağlı Saltukova beldesinde bulunmaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*