Başlangıç / Safranbolu Yemek / Safranbolu’da Ne Yenir
Safranbolu simidi

Safranbolu’da Ne Yenir

Safranbolu’da Ne Yenir

Safranbolu hem Ankara hemde İstanbul’a çok yakın. Karabük ilinin bir ilçedir ve Karabük ‘e 8 km uzaklıktadır. Fakat iki şehir neredeyse birleşmiştir.Tarihi Safranbolu evleri Eski Çarşı olarak o yörede bilinmektedir. Olur da giderseniz yol tarifi alırken eski çarşı demeyi unutmayın.Yada dolmuşlara Eski Çarşıya gider mi diye sorun. Eski çarşı günümüz Safranbolu’nun bir kaç km aşağısında vadi içinde yer alır.Zaten tarihte de burası kışlık olarak atalarımız tarafından kullanılıyormuş. Yazlık ise Safranbolu’un yukarısındaki mevkidir. Taş evler çoğunluktadır.

1- Safranbolu da muska şeklinde mantı vardır.Yemenizi tavsiye ederim.Yörede Peruhi olarak bilinir. İçinde süzme yoğurt ve  kekik ile pişiriliyor.Üstüne de baharatı koyuyorlar doyurucu mükemmel bir şey ortaya çıkıyor. Denedim tecrübe ettim ve beğendim.

Safranbolu Mantısı
Safranbolu Mantısı

2- Bağlar gazozu ise  o yöreye aittir.Farklı bir esansı vardır. İçmeyeni döverler:) Bölgede oldukça fazla tüketilir. Eski bir Safranbolu kuruluşudur.

Bağlar Gazozu
Bağlar Gazozu

4- Safranbolu‘da el yapımı erişteyi bir çok yerde bulabilirsiniz.Fazlaca tüketebilirsiniz. Tavsiye ederim. Bu eriştenin üzerine sos ve tereyağ bir harika. Cevizli erişte aklınızda bir kenarda dursun derim ben.

Safranbolu Erişte
Safranbolu Erişte

 

5- Eski çarşının içinde yemeniciler çarşısında bir lokanta var orayı tavsiye ederim. Güzel bir ortamı var Ben çok beğenmiştim.Cami içinden o dediğim çarşıya çıkıyorsunuz.Caminin avlusunda mükemmel güzel yerlere açılan kapıları var.Cami ne derseniz buradaki yazımda değindim.

6- Elma ve safran çayını mutlaka deneyiniz.

Safran Çayı
Safran Çayı

7- Safran zerdesi tatlı olarak denemeniz gereken lezzetlerden biridir.

Safranlı Zerde
Safranlı Zerde

8- Safranbolu’da en önemli yiyecek türü lokumdur. Mutlaka lokumlar da tadın evinize de alın. Safranbolu lokumunun tarihi oldukça eskidir. Karabük ve çevresindeki illerde Safranbolu Lokumları tabelasını görürsünüz.

Safranbolu da ne yenir
Safranbolu da ne yenir

9- Safranbolu‘ya özel bir simit vardır. Simit ince, sert ve çok susamlıdır. Bunun yanında susamsız simitleri de vardır.Simitleri Safranbolu Çarşısındaki fırıncılardan sıcak sıcak alıp yiyebilirsiniz.

Safranbolu simidi
Safranbolu simidi

10- Tarihi Cinci Hanın avlusundaki kahveyi de mutlaka için.

cincihan

11- Safranbolu‘da bir çok yerde gözleme görebilirsiniz.Yemenciler çarşısında bir mekan var orada yiyebilirsiniz.Lezzet olarak gözlemeciler arasında fark pek yok.Hepsi bir birinden güzel yapıyor.Gözünüze kestirdiğini bir yerde de gözlememizi yiyebilirsiniz.

12- Safran çiçeği kolonyası farklı bir deneyim mutlaka deneyin. Buradan safran hasadına ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Film festivali

13- Safranbolu, coğrafi konumu sonucu hem Karadeniz hem de İç Anadolu mutfağının bir sentezi gibi. Safranbolu hamur işleri yemeklerinde tereyağını fazlası ile kullanırlar.

14– Safranbolu’da hamur işleri olarak yapılan bazı yemek çeşitleri Peruhi, bükme, haluşka, göbü, katmer, bazlama, gözleme, yayım, su böreği

15- Safranbolu ev baklavası da tadından yenmez oluyor.

16- Pidelerin güzel bir yanın da bükme pide olması. Türkiye’nin genelinin dışında Karadeniz sahillerinde bükme pide çeşidini görüyorsunuz.Bükme pidelerin içinde tereyağ o kadar güzel oluyor ki anlatamam.Tatmanız lazım.Harika bir şey.Bil hassa ustaya pidenin içine tereyağı fazla koyun de. Koymaycaksa da koydurun.Ağzınızdan aka aka yiyin, yok böğle bir şey. Allah’ım şimdi bir ağzım sulandı.Artvin yöresinde de kapalı pideler harika.Harika az bile muhteşem bütün güzel sıfatları söylesem az gelir.Lezzetten başınız dönüyor.

17- Safranbolu etli sarma dolması.Şahsen ben etli sarmayı sevmesem de sarma için  canını bile verecek olanlar var.

18- Tereyağlı Fasulye Üzerinde bol tereyağı bulunuyor.

19 Safranbolu helvası.Harika bir tat.Bakınız

Safranbolu Helvası
Safranbolu Helvası

20- Safranbolu’ya has güveç.Bakınız

Safranbolu yöresel yemekler hakkında daha fazlası ve daha bilinmedik yemek tarifleri için buraya tıklayınız.

Hakkında: admin

Bir daha dener misiniz?

Safranbolu Ev Yemekleri

Ziyaretçimiz Hakan Bey tarafından bize gönderilen mesaj Safranbolu’da en güzel ev yemeklerini ve yöresel tatlarını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir