Anasayfa / Safranbolu Kültür / Safranbolu’nun Safran Çiçeği

Safranbolu’nun Safran Çiçeği

Safranbolu’nun Safranı

Karadenizde her türden güzelliğe rastlamak mümkün! Sonbahar olunca, ağaçlar yaprak dökerken açan bir çiçek bitki türü vardır ki Safranbolu’ya özel, adı da Safran’dır. Süsengiller familyasından olan safran’ın boyu yaklaşık olarak 15-27 cm değerleri arasında değişme göstermektedir. Bu bitkinin, çiçekleri eflatuna kaçan mor renktir.

safran-cicegi

Temel olarak en başta yetiştiriciliği Yunanistan’da başlamış olan safran bitkisinin, günümüzde yaygın olarak üretilen yerleri İspanya, İtalya, Fransa, İran, Yunanistan ve Türkiye’de Safranbolu’dur. Güzelliği ve kokusuyla sizi kendisine çekebilen safran bitkisinin, yetiştiriciliği tarihin 3.000 yıl öncesine kadar eskilere dayanmaktadır. Türkiye’de yakın bir geçmişe kadar Safranbolu’da bir çok köyde safran üretimi oldukça fazla olarak bilinir. Günümüzde devlet destekli projeler ile safran üretimine devam edilmesi yolunda uğraşlar vardır.

 

Safra’nın tam özünü asıl olarak baharat oluşturmaktadır ki bu baharat Dünya ticaret piyasasında çok önemli bir değeri vardır. Dünya ticaretindeki safran piyasasının en önemli ülkeleri olarak İspanya ve İran’ı söyleyebiliriz. Türkiye’mizde ise Safranbolu’da safranın üretilmesinin sıklaştırılması adına, devlet destekli çalışmalar vardır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Geribildirim: Lokumun Başkenti: Safranbolu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Karabük Safranbolu Evleri Hakkında Bilgi

Safranbolu Evleri ilçesi Safranbolu, Karabük ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Özellikle tarihi dokusu ve ...